Previous product
Touchscreen computer displaying Windows interface.
GK-VR156-WINJ1900 15.6-inch Windows PoE AIO for Digital Signage, POS and self service kiosks
Back to products
Next product
GKIND49FSKA Android Indoor Floor Standing Kiosk for Advertising and Digital Signage
GKVR43V13 43-inch Android AIO Large Touch Screen Digital Signage Display
Add to wishlist
  • Description
Description
Features
  • CPU: Rockchip 3399, hex-core CPU delivering 1.5GHZ per Core.
  • Display: 43″ IPS Capacitive Touch Panel
  • Resolution : 1920×1080 optional 3840*2160 pixels
  • RAM: DDR3 4GB Flash: 32GB
  • OS: Android 13
  • WIFI & Bluetooth: Yes
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera : Front: 2.0 MP. 5MP optional
  • VESA: 100x100mm
Specifications
CPU RK3388 Hex Core CPU 1.5GHz per Core
Processor speed 1.5 GHz  / core
GPU Quad core Mali 400
Display 43” LG IPS Screen std1920x1080 optional 3840 x 2160 HD
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3  optional 16G RAM
Storage Built-in 32G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 13
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45 x 1  port
Audio Built-in stereo speaker 2*5W
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Calculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 995.28*592.14 * 55.6mm
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from Geek Land?
  • We are based in Atlanta, GA.
  • You can always call and reach us for assistance.
  • We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  • Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
Shipping
Link to Thomas Net
Back to home
Related products
6" Android Smart Home controller