Previous product
Touchscreen computer displaying Windows interface.
GK-VR156-WINJ1900 15.6-inch Windows PoE AIO for Digital Signage, POS and self service kiosks
Back to products
Next product
GKIND49FSKA Android Indoor Floor Standing Kiosk for Advertising and Digital Signage
GKVR43V13 43-inch Android AIO Large Touch Screen Digital Signage Display
Add to wishlist
  • Description
Description
Features
  • CPU: Rockchip 3399, hex-core CPU delivering 1.5GHZ per Core.
  • Display: 43″ IPS Capacitive Touch Panel
  • Resolution : 1920×1080 optional 3840*2160 pixels
  • RAM: DDR3 4GB Flash: 32GB
  • OS: Android 13
  • WIFI & Bluetooth: Yes
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera : Front: 2.0 MP. 5MP optional
  • VESA: 100x100mm
Specifications
CPU RK3388 Hex Core CPU 1.5GHz per Core
Processor speed 1.5 GHz  / core
GPU Quad core Mali 400
Display 43” LG IPS Screen std1920x1080 optional 3840 x 2160 HD
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3  optional 16G RAM
Storage Built-in 32G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 13
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45 x 1  port
Audio Built-in stereo speaker 2*5W
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Calculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 995.28*592.14 * 55.6mm
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from Geek Land?
  • We are based in Atlanta, GA.
  • You can always call and reach us for assistance.
  • We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  • Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
Shipping
Link to Thomas Net
Back to home
Related products
GKWF1055t
GKWF1055t
Close
Download Datasheet
The 10.1" POE Android tablet with programmatically controlled LED Status bars that make it ideal for applications such as digital signage displays, meeting room booking & scheduling, hospital information displays, and home automation. Supports Android 13. GMS Certified.
Add to wishlist
Add to cart
6" Android Smart Home controller