Previous product
Tablet with colorful app icons displayed.
Back to products
Next product
A GK-1066-MR-POE 10.1" Android PoE Tablet for Meeting Room Booking Display Tablet displaying a message that says conference room available.
GKWF24V13 24″ Android touch screen tablet PC with POE for digital signage & advertising
Download Datasheet
Add to wishlist
SKU: GKWF24V13 Categories: Indoor Wall Mount Digital Signage Displays, Wall Mount Touchscreen Tablets & Panel PCs with built-in PoE Tags: 24 inch android touchscreen PC, 24" touchscreen for Digital Signage
  • Description
Description
  • Esper
  • Meraki
  • Intune
  • ManageEngine
Zero touch provisioning and enrollment is supported.
Features
  • Main IC:RK3588S2 Quad core cortex A55+Quad core cortex A76
  • Display: 24 inch
  • Resolution : 1920*1080 pixels
  • RAM: DDR3 4GB
  • Flash: 32GB
  • OS: Android 13.0.
  • WIFI/Bluetooth: Yes
  • LAN: RJ45, PoE
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera : Front: 8.0 MP
  • VESA: 100x100mm
  • Supports Google Playstore
Download Datasheet
Specifications
Model: GKWF24V13″ 24″ Android touch screen tablet PC
CPU RK3588s Quad core cortex A55+Quad core cortex A76
Processor speed 2.0 GHz
GPU Quad core Mali 400
Display 24” LG IPS Screen 1920*1080 16:9
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3
Storage Built-in 32G Nandflash,
OS Android 13.0
Network IEEE 802.11b/g/n/a/ac/ax (wifi 6) with Mu-MIMO standard
Bluetooth 5.3
10/100/1000M Ethernet RJ45, PoE (802.3bT up to 60W)
Audio Built-in stereo speaker 4Ω*5W*2
USB USB 2.0 x 1
USB 3.0 x 1
Type C x 1
Camera 8MP front
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
RJ45 / POE 1
Micro SD card slot  1
Power DC In, POE
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 5A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Caculator, Calendar etc
Fresh KDS
Novisign
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 526 x 334x 34 mm
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual (English)
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Also included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
Why buy from Geek Land?
  1. We are based in Atlanta, GA.
  2. You can always call and reach us for assistance
  4. We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  5. Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
Related products
6" Android Smart Home controller
A white wall mounted LCD TV with a white frame features a GKYCSM06STD 6” Android smart home controller wall mount POE WIFI BT gang box mounting.
Close
The GKYCSM06STD is a versatile 6" Android smart home controller  that is ideal for use as lighting control, media entertainment controller, HVAC or in commercial settings as a display for building automation systems and/or meeting room booking applications. The display runs on RK3566 Quad core ARM processor running Android 13 OS.
Add to wishlist
Add to cart
A finger touching the screen of a device
A sleek black box positioned on a pristine white background.
Close
GK-TW7 7-inch compact Android 11 Industrial Tablet PC with POE
This compact 7 inch PoE Android tablet is designed for industrial applications such as control systems, HVAC. It supports VESA and can be wall mounted or desk mounted.  The unit features corrosion proof aluminum case that can be mounted easily on a wall using a VESA mount. The unit can be ordered with several processor configurations depending on the use case. The processors include RK3288, RK3399 and RK3268. Our standard configuration is RK3168 that delivers high performance to run most applications. Call us for customizations and OEM inquiries. The unit can also be embedded in control panels and kiosks.