Previous product
Tablet with colorful app icons displayed.
GKVR185V12 18.5" Android 12 PoE touchscreen Tablet PC for Interactive Digital Signage
Back to products
Next product
GKWF24V13 24" Android touch screen tablet PC with POE for digital signage & advertising $789.00
Download Datasheet
Add to wishlist
SKU: GKVR27V13 Categories: Indoor Wall Mount Digital Signage Displays, Wall Mount Touchscreen Tablets & Panel PCs with built-in PoE Tags: 27 inch Android Tablet for Advertising, Kiosks & Digital Signage
  • Description
Description
Features
  • Main IC: Rockchip 3399, Cortex A9 Quad-Core,1.9Ghz
  • Display: 27 inch
  • Resolution : 1920*1080 pixels
  • RAM: DDR3 4GB Flash: 8GB
  • OS: Android 13
  • WIFI/Bluetooth: Yes
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera : Front: 5.0 MP
  • PoE Support
  • VESA: 100x100mm
Download Datasheet
Specifications
CPU Hex core cortex A9,1.6G,RK3399
Processor speed 1.9 GHz
GPU Quad core Mali 400
Display 27” LG IPS Screen 1920*1080 16:9
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3
Storage Built-in 8G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 13
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45
PoE Power over Ethernet ( 802.3at/af)
Audio Built-in stereo sperker 2*3W
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
POE
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Caculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 654x394x32
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual (English)
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from Geek Land?
  1. We are based in Atlanta, GA.
  2. You can always call and reach us for assistance.
  4. We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  5. Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
Related products
Tablet displaying various app icons on screen.
Close
GKWF24V13 24″ Android touch screen tablet PC with POE for digital signage & advertising
Based on the Rockchip Quad-core processor, this 24" Android touch screen tablet PC  is ideally suited for digital signage applications such as advertising, information kiosks, restaurant POS, menu boards & kitchen display systems, entertainment, and education. You can install digital signage apps such as Novisign and instantly display beautiful signage applications. Supports management by various MDMs including QR code provisioning for corporate enrollment and management. Built-in POE support.
Add to wishlist
Add to cart
A finger touching the screen of a device
A sleek black box positioned on a pristine white background.
Close
GK-TW7 7-inch compact Android 11 Industrial Tablet PC with POE
This compact 7 inch PoE Android tablet is designed for industrial applications such as control systems, HVAC. It supports VESA and can be wall mounted or desk mounted.  The unit features corrosion proof aluminum case that can be mounted easily on a wall using a VESA mount. The unit can be ordered with several processor configurations depending on the use case. The processors include RK3288, RK3399 and RK3268. Our standard configuration is RK3168 that delivers high performance to run most applications. Call us for customizations and OEM inquiries. The unit can also be embedded in control panels and kiosks.