Previous product
GKIND49FSKA Android Indoor Floor Standing Kiosk for Advertising and Digital Signage
Back to products
Next product
Tablet with colorful app icons displayed.
GKVR185V12 18.5″ Android 12 PoE touchscreen Tablet PC for Interactive Digital Signage
Download Datasheet
Add to wishlist
SKU: GKVR185V12 Categories: Indoor Wall Mount Digital Signage Displays, Wall Mount Touchscreen Tablets & Panel PCs with built-in PoE Tag: 18 inch Android PoE Tablet PC
  • Description
Description
Download Datasheets
Features
  • Main IC : Rockchip 3566, Cortex A9 Quad-Core,1.6Ghz
  • Display : 18.5″ IPS
  • Resolution : 1920*1080 pixels
  • RAM : DDR3 2GB (4GB Optional)
  • Flash : 16GB (32 GB optional)
  • OS : Google Android 12
  • Bluetooth : Yes
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera: Front: 5.0 MP,
  • PoE: 802.3af/at (optional)
  • VESA: 100x100mm
  • Installation Options: Wall Mount (In-wall and on the wall), desk mount
Optional
  • Kiosk Mode
  • Auto-start Application
  • Motion Sensor – Turn On when the user is near and turn off the screen when the user is away.
  • OEM Logo/Branding
Specifications
CPU Quad core cortex A9,1.6G,RK3566
Processor speed 1.9 GHz
GPU Quad core Mali 400
Display 18.5′ LG IPS Screen 1920*1080 16:9
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 2GB DDR3
Storage Built-in 16G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 11
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45
Supports PoE
Audio Built-in stereo speaker 2*3W
USB USB Hosts x 3, 1 USB Mini OTG
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  3
Earphone jack 1
DC Jack 1
PoE/RJ45 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Caculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 242.9*189.8*9mm
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual (English)
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from GeekLand?
  1. We are based in Atlanta, GA.
  2. You can always call and reach us for assistance.
  3. We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  5. We offer full customization and product development service to develop custom products.
Related products
A screen with n android sign with a white background
A GK-TVR101-V11 tablet PC with a mount on it.
Close
GK-TVR101-V13 10-inch Android 13 POE wall mount tablet PC with GMS, Kiosk Mode & MDM Support
Download Datasheet
Add to wishlist
Add to cart
A finger touching the screen of a device
A sleek black box positioned on a pristine white background.
Close
GK-TW7 7-inch compact Android 11 Industrial Tablet PC with POE
This compact 7 inch PoE Android tablet is designed for industrial applications such as control systems, HVAC. It supports VESA and can be wall mounted or desk mounted.  The unit features corrosion proof aluminum case that can be mounted easily on a wall using a VESA mount. The unit can be ordered with several processor configurations depending on the use case. The processors include RK3288, RK3399 and RK3268. Our standard configuration is RK3168 that delivers high performance to run most applications. Call us for customizations and OEM inquiries. The unit can also be embedded in control panels and kiosks.