A group of people using the GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting in a video conference.
A large GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting with a view of the Hungarian Parliament Building.
A black GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting with a remote control attached to it.
Click to enlarge
HomeLegacy Products GKRK32ZOOM 32″ Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting
Previous product
Meeting Room Display
Back to products
Next product
A GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU with a qr code reader.
GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU
GKRK32ZOOM 32″ Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting
Add to wishlist
SKU: GKRK32ZOOM Category: Legacy Products
  • Description
Description
Applications include:
a) Telemedicine and remote patient-doctor meeting sessions
b) POS systems and Restaraunt Menu boards
c) Education and classrooms
d) Surveillance system for video streams from surveillance cameras
e) Video Conferencing
Features
Main CPU: Rockchip 3399, Cortex A9 Quad-Core,2Ghz
Display: 32 inch
Resolution : 1920*1080 pixels
RAM: DDR3 2GB Flash: 16GB
OS: Google Android 9.0
Bluetooth: Yes
Mini USB OTG / USB Host 2.0
Camera : Front: 2.0 MP ,
VESA: 100x100mm
Specifications
CPU Hexa-core cortex A9,1.6G,RK3399 (http://rockchip.wikidot.com/rk3399)
Processor speed 2.0 GHz
GPU Quad core Mali 400
Display 32” LG IPS Screen 1920*1080 16:9
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3
Storage Built-in 16G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 9.0
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45
Audio Built-in stereo speaker 2*5W
built-in microphone
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Caculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 762*455*22.5mm   30″x17.9″x1.65″
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from Geek Land?
  1. We are based in Atlanta, GA.
  2. You can always call and reach us for assistance.
  4. We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  5. Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
  6. For businesses we provide PO terms Net 30. Other terms are possible on a case-by-case basis.
Related products
Advertising and digital signage monitor
Close
GKIPVA1330 13.3-inch advertising surveillance and theft prevention monitor for retail stores
Download Datasheet
The GKIPVA1330 advertising and digital signage surveillance monitor features a 13.3" FHD LCD screen with a bright 1000 nits display and an integrated media player. Equipped with a high-resolution front camera, it can record videos and store them in the cloud, functioning as a surveillance system. Additionally, you can manage multiple monitors from a centralized administration console. See video Other features include:
  • Built-in media player
  • USB based media updates
  • Cloud based media updates
  • Video recording to network server
  • Real-time text for promotions
Add to wishlist
Read more
A GK-HVC7-RK3288-AC 7 inch Android Panel PC for Outdoor Access Control POE NFC with a lcd display and the android logo on it, designed for outdoor access control.
A GK-HVC7-RK3288-AC 7 inch Android Panel PC for Outdoor Access Control POE NFC with four different types of connectors, including NFC and Android compatibility for outdoor access control.
Close
7-inch Android Panel PC for Outdoor Access Control POE NFC – GK-HVC7-RK3288-AC
Download Datasheet
This 7 inch NFC Android Panel PC for Outdoor Access Control is designed for access control in multi-tenant buildings, apartment homes and offices. Contact us for any customization requirements.