Previous product
Tablet displaying Windows 10 interface.
Back to products
Next product
Windows logo displayed on a touchscreen monitor.
GKNXT7WINQ2 7-inch IP65 Windows Industrial Panel PC
GKQR55KDS 55-inch Android KDS touchscreen for restaurants and self service kiosks
Add to wishlist
SKU: GK-QR55-KDS Category: Android Touch Screen KDS Kitchen Displays Tag: 55-inch android KDS
  • Description
Description
  • Esper
  • Meraki
  • Intune
  • ManageEngine
Zero touch provisioning and enrollment is supported.
Features
  • CPU: Rockchip 3588, hex-core CPU delivering 1.5GHZ per Core.
  • Display: 55″ IPS Capacitive Touch Panel
  • Resolution : 1920×1080
  • RAM: DDR3 2GB Flash: 32GB
  • OS: Android 12
  • WIFI & Bluetooth: Yes
  • Mini USB OTG / USB Host 2.0
  • Camera : Front: 2.0 MP. 5MP optional
  • VESA: 100x100mm
Specifications
CPU RK3588 Hex Core CPU 1.5GHz per Core
Processor speed 1.5 GHz  / core
GPU Quad core Mali 400
Display 55” LG IPS Screen 1920×1080
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3
Storage Built-in 32G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 12
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45 x 1  port
Audio Built-in stereo speaker 2*5W
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Calculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 1263.8*747.28 * 56.5mm
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)