Previous product
A GK-1066-MR-POE 10.1" Android PoE Tablet for Meeting Room Booking Display Tablet displaying a message that says conference room available.
Back to products
Next product
A GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU with a qr code reader.
GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU
Purchase the tablet integrated with the Meeting Room Scheduler App.
Add to wishlist
SKU: GKPL101MR Category: Legacy Products Tags: Meeting Room Display, Meeting Room Scheduler
  • Description
Description
Note that not all the apps have the support for LED which we are working to integrate.
Tablet Key Features
  • Display: 10.1″ inch IPS 1280*800 10 points capacitive touch screen, wide visual angle
  • System: Android 13
  • Built-in POE 802.3af/at 48V Standard ( Optional RJ45/DC-In)
  • Front Camera (5MP)
  • Boot-up on power on
  • Auto Power-on feature
  • Optional NFC Mifare card reader or RFID 125Khz
  • Wall mount options: Surface VESA mount, Glass Wall Mount and door frame side mount
Specifications
General
Operating System:
  1. Android 13
Display Technology: IPS 10 Points capacitive touch screen
Screen Size: 10.1 inch
Max Resolution: 1280*800 aspect ratio 16:10, 300 Nits brightness
CPU Type: Rk3566 Quad-Core cortex-A55,1.6Ghz
CPU Manufacturer: Rockchip
CPU Speed: 1.6GHZ
RAM / Technology: DDR3
RAM Installed Size: 2GB or optional 4GB
Hard Drive Type: 16GB NAND FAST FLASH
PCMCIA Expansion: T-FLASH(Support 16G MAX)
Camera: Front Camera 5.0MP
LED Light Bar: Full Surround light bar. with API to control the Lighting
NFC MIFARE 13.56MHz (optopnal)
RFID LF 125KHz (optional)
Audio: 2 x 1.5W ( side speakers )
Language: Multi-language support
Power Supply 12V/2A
Voltage required: 100/240V
Bluetooth  Bluetooth v2.1+EDR/Bluetooth 3.0/3.0+HS/4.0
Mounting Options Wall mount options include surface mount VESA 75×75 or 100×100
Glass Wall Mount (3M Scotch Tape)
Side door frame mount
Item Dimensions/ W*D*H: 277*163*14mm
Shipping Dimensions/ W*D*H: 23*18*7CM
Net Weight: 600G
Input/Output Connectors
Ports: 2 x USB (host)
1 x USB OTG
1 x RJ45/PoE
1 x Micro Sd Card slot
1 x DC jack
1 x Earphone jack
Communications
Networking / Data Link Protocol: Built-in LAN port for Fast Ethernet or PoE 802.3af/at
Wireless Connection: WIFI
Wireless Protocol: 802.11 b/g Dual frequency 2.4GHz and 5GHz
Schedule Display Meeting Room App Key features
Meeting Room Scheduler Booking solution
Key features of our Meeting Room Display solution:
Calendar integration
Real-time status
Check-in & Release
Book Room Now or Later
Room Amenities
Easy to customize
Kiosk Mode Operation
Multi-language support
Admin Website
LED status
Workplace Management Integrations
Analytics
Dimensions
A diagram illustrating the dimensions of a GK-PL3566MR 10.1" Android 11 Wall or Glass Mount POE Tablet PC with LED Status Bar - Meeting Room Displays & Time Clocks.
Included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
  • Mounting accessories ( VESA wall mount and side mount)
[/vc_column][/vc_row]
Related products
A picture of a zebra is displayed on a 7" Android Tablet Panel PC with Built-In PoE, RS232, RS485, NFC wall-mounted.
A white wall mounted 7" Android Tablet Panel PC with Built-In PoE, RS232, RS485, NFC device with a wire connected to it.
Close
7″ Android Tablet Panel PC with Built-In PoE, RS232, RS485, NFC
Download Datasheet
This 7" POE Android tablet is designed for OEMs, this Android panel PC is a wall-mountable or desk mountable design with no external buttons and a host of features making it highly flexible for a variety of industrial, building, or facility management, home automation, or medical applications. Users can install and deploy apps from Google Play or develop their own apps leveraging various capabilities of the unit such as RS485 interface, NFC, USB, etc.
Add to wishlist
Add to cart
Advertising and digital signage monitor
Close
GKIPVA1330 13.3-inch advertising surveillance and theft prevention monitor for retail stores
Download Datasheet
The GKIPVA1330 advertising and digital signage surveillance monitor features a 13.3" FHD LCD screen with a bright 1000 nits display and an integrated media player. Equipped with a high-resolution front camera, it can record videos and store them in the cloud, functioning as a surveillance system. Additionally, you can manage multiple monitors from a centralized administration console. See video Other features include:
  • Built-in media player
  • USB based media updates
  • Cloud based media updates
  • Video recording to network server
  • Real-time text for promotions
Read more
A 12.1" Rugged Android Tablet with NFC & Barcode Scanner with various icons on it.
The back of a 12.1" Rugged Android Tablet with NFC & Barcode Scanner with a strap attached to it.