Previous product
10.1" outdoor industrial android touch screen PC
GKHMI101A - 10.1” Android ip67 Outdoor Touch screen PC Display with built-in POE $1,350.00
Back to products
Next product
Tablet displaying Windows 10 interface.
The GK-MTB-3116 is a TAA compliant rugged windows mobile tablet PC featuring an 11.6” Full HD resolution 1920×1080 with 750 Nits brightness intensity, capacitive Multi-Touch panel, an Intel Kaby Lake I3 or i7-8550U processor, 8GB DDR4, 256GB NVME SSD, barcode scanner, Wi-Fi (2x dual-band antenna), TPM2.0, 1x LAN, X203, 4xUSB3, 90W PSU with lock (w/ US power cord, w/o OS sticker, with auto power-on feature.2nd X203 3S2P battery: 11.7V 6700 mHa. The tablet  is designed for mission-critical applications and is ideal for construction, fleet management, telematics, and other industrial applications.
Add to wishlist
SKU: GKMTB3116 Category: Rugged Windows Tablets Tags: 11.6" Rugged Windows Tablet, rugged windows tablet, windows tablet with barcode scanner
  • Description
Description
The GKMTB3116 TAA Compliant 11.6″ Rugged Windows Tablet featuring an 11.6” Full HD resolution 1920×1080 with 750 Nits brightness intensity, capacitive Multi-Touch panel, an Intel Kaby Lake I3 or i7-8550U processor, 8GB DDR4, 256GB NVME SSD, barcode scanner, Wi-Fi (2x dual-band antenna), TPM2.0, 1x LAN, X203, 4xUSB3, 90W PSU with lock (w/ US power cord, w/o OS sticker, with auto power-on feature.2nd X203 3S2P battery: 11.7V 6700 mHa.
The tablet supports optional built-in NFC 13.56 MHz reader in addition to military grade CAC smart card  reader.
Features
  • Windows 11 / Ubuntu
  • Display: 11.6″ 1920×1080 750 Nits
  • Intel Kaby Lake-i3-8130U/ i7 8550U.
  • Standard USB2.0, built-in Ethernet port, and RS232 DB10 port
  • Docking station – Charging/USB/HDMI/RJ45 (Optional)
  • Vehicle Dock
  • Supports USB3.0 type A connector
  • Supports 1D/2D barcode scanner
  • Optional built-in barcode scanner
  • Optional CAC smart card reader
  • Rugged IP65 protection level
  • Supports 11.7V 7500mAh hot-swappable battery with 8 hours of usage
  • Corning Gorilla III touch screen
  • Warranty 2 years standard
System Specifications
CPU
Memory
8GB RAM optional 16GB
GPU
Intel Integrated HD Graphics Card
Storage
256GB SSD I5
512GB (optional)
Display
11.6″ (16:9 aspect) IPS Display
Display Resolution
1920(W) x 1080 (H) RGB
Display Brightness
750 nits
Audio
2 X .8W Speakers, 3W Amplifier
Audio jacks for 4-pole jack for stereo Headphone-Out and Microphone-in
Communication
WIFI/Bluetooth Frequency 2.4G+5.8G dual band WIFI 802.11(a/b/g/n)
Intel 3160/7260 for 802.11-AGN
BT4.0 (BLE) class1 transmission distance 10m
Cellular 4G/LTE (Optional)
LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B13/B17/B20 USA AT&T & TMobile
WCDMA/HSDPA/HSUPA/HSPA+ :850MHZ/900MHZ/1700 MHZ(AWS)/1900MHZ/2100MHZ
GPS
u-blox NEO-7,Support:GLONASS,QZSS,GPS
high precision GPS optional, precision is 0.25-1 meter
G-Sensor
Built-in
Camera
Front 2MP / 8MP
Video H.264 2160p video decoding,
H.264 High Profile 1080p@30fps or 720@60fps encoding
3840 x 1080@30fps 3D decoding, BD/SBS/TAB/FP supported
Complies with RTSP, HTTP, HLS, RTMP, MMS streaming media protocols
NFC(optional) NXP NFC 13.56MHz
RFID Optional support LF and UHF Readers.
1D/2D Barcode Scanner  (optional)  Honeywell N3680 Hardware decoder.
I/O Interface
USB
4 x USB 3.0 type A
COM port D-Sub 9-pin RS232 port
Display output
D-Sub 15-pin VGA port (Display port or HDMI as an option)
Ethernet Port
1xRJ45  10/100/1000 MBps
Cradle port
18-pin connector, USB, CRT and RS232 signals for external Charging Cradle
DC-Jack
1
Device Port
18-pin (or 10-pin) connector, USB, SATA (or PCI-e) and Battery signals for Device Bay
Control Buttons & LED
Power Button
1
Volume Buttons
Volume- and Volume+
Mechanical & Environment
Dimensions / Weight
275*198*27.4mm
Certifications
CE/FCC Class B, cUL and CB report
Operating System
Windows 11 / Ubuntu
Protection Class
IP65
Operating Temperature
-10°C to +50°C (MIL-STD-810G Method 501.5 and 502.5)
Storage Temperature
-30°C to +70°C (MIL-STD-810G Method 501.5 and 502.5)
Humidity
5-95% without condensation (MIL-STD-810G Method 507.5)
Power Management
DC IN
19V@65W (100~240V)
Battery
7500maH/7.4V 8-9 hours endurance Hot swappable battery
Backup internal (7.4V/1880 mah) 30 minute endurance