Click to enlarge
Previous product
Tablet with colorful app icons displayed.
GKVR17V12 17-inch Android POE touchscreen tablet pc for Digital Signage
Back to products
Next product
Tablet displaying Windows 10 interface.
Download Datasheet
This 11.6 inch Android POE industrial grade tablet/panel PC is ideal for applications such as employee access control, time & attendance, meeting room booking & scheduling, hospital information displays and advertising. The unit can be conveniently mounted on a wall using standard VESA mount or on desktop. Some key features include a sleek modern design with a laser cut aluminum frame with a thickness of only 28mm, vandal proof design with cables that are completely hidden and secured with a lock so the unit can be deployed in public places with a peace of mind.
Add to wishlist
SKU: GK-BD116-V11 Category: Legacy Products Tag: outdoor
  • Description
  • Additional information
Description
This 11.6 inch Android POE industrial grade tablet/panel PC is ideal for applications such as employee access control, time & attendance, meeting room booking & scheduling, hospital information displays and advertising. The 11.6 inch Android POE can be conveniently mounted on a wall using standard VESA mount or on desktop. Some key features include a sleek modern design with a laser cut aluminum frame with a thickness of only 28mm, vandal proof design with cables that are completely hidden and secured with a lock so the unit can be deployed in public places with a peace of mind.
Tablet Key Features
  • Display: 11.1″ IPS 1920*1080 10 Points Capacitive Touchscreen, Wide Visual Angle
  • OS: Android 11.0
  • CPU:  RK3658
  • Storage: 2GB DDR3 Ram (optional 4GB) , 16GBNand Flash (optional 32gb)
  • Built-in POE 802.3at
  • Pure flat design for both front and back; only 28mm thickness, Metal polished cut edge, modern and sleek.
Download Datasheet
Customization’s include:
  • Pre-loaded apps
  • Boot up logo
  • Logo on the tablet
  • Logo/branding for packages
Specifications
General
Operating System: Android 11
Display Technology: IPS 10 Points capacitive touch screen
Screen Size: 11.1 inch (16:9 aspect ratio), 248mm W x 146 mm H
Max Resolution: 1920*1080 IPS
CPU Type:  Quad core cortex A9,1.6G
CPU Manufacturer: RK3568
CPU Speed: 1.6GHZ
RAM / Technology: DDR3
RAM Installed Size: 2GB optional 4GB
Hard Drive Type: 16GB NAND FAST FLASH optional 32GB
USB  USB x 3 ports at the back
Micro USB OTG x 1
Camera: 5MP (front)
HDMI: 1080P
Audio: Built in stereo speakers/Built in Microphone
Microphone Built-in front
Power Supply 12V/5A dc in or PoE / 48V
Voltage required: 100/240V
Bluetooth  Bluetooth 4.0
Item Dimensions/ W*D*H: 287*204*28 mm
Net Weight: 2.14KG
Input/Output Connectors
Ports: 1 X USB
1xOTG
1 x Micro Sd Card slot
1 x DC jack
1 x Earphone jack1 x HDMI
Communications
Networking / Data Link Protocol: Fast Ethernet
POE 802.3at
Wireless Connection: WIFI
Wireless Protocol: 802.11 b/g dal band
Serial Interfaces NA
RFID (optional)  125Khz RFID (HID Prox )  Reader
ISO14443 TYPE A
Supported cards:
PROXCARDⅡ: often called 1326 thick card.
ISOCARDⅡ: often called 1386 thin card.
DUOCARD Ⅱ: often called 1336 with magnetic stripe thin card.
MICROPROX labeling: often called 1391 labeling card.
PROXKEY II: often referred to as the 1346 Key Locket Card.
PROXCARD PLUS: often called 16X card.
HID Formats
HID card format includes 26-bit, HID 37-bit, enterprise 1000-long format, OEM format
Dimensions
Also included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
  • Wall mount bracket
  • Key
Contact us for customization and volume orders.
Additional information
Weight 7 lbs
Dimensions 400 × 283 × 106 in
Related products
21.5" stainless steel panel pc full IP65 WIndows