Previous product
Tablet displaying Windows 10 interface.
Back to products
Next product
android POE Tablet PC
GKTW156V11 15.6-inch Android PoE vandal proof wall mount IP65 industrial tablet PC
Download datasheet
This 15.6″ Android POE vandal proof industrial grade tablet PC is ideal for applications such as employee access control, time & attendance, meeting room booking & scheduling, hospital information displays and advertising. The unit can be conveniently mounted on a wall using standard VESA mount or on desktop. Some key features include a sleek modern design with a laser cut aluminum frame with a thickness of only 28mm, vandal proof design with cables that are completely hidden and secured with a lock so the unit can be deployed in public places with a peace of mind.
Add to wishlist
SKU: GKTW156V11 Category: Legacy Products Tags: Android POE vandal proof industrial, outdoor
  • Description
Description
This Android POE vandal proof tablet PC supports several key features that include a sleek modern design with a laser cut aluminum frame with a thickness of only 28mm, vandal proof design with cables that are completely hidden and secured with a lock so the unit can be deployed in public places with a peace of mind.
Tablet Key Features
  • Display: 15.6” IPS 1920*1080 10 Points Capacitive Touchscreen, Wide Visual Angle
  • System: Android 11.0
  • CPU: Rockchip 3399, Quad core cortex A9,1.6G
  • Storage: 2GB DDR3 Ram, 16GB Nand Flash
  • Built-in POE 802.3at
  • Pure flat design for both front and back; only 28mm thickness, Metal polished cut edge, modern and sleek.
Customizations include:
  • Pre-loaded apps
  • Boot up logo
  • Logo on the tablet
  • Logo/branding for packages
Download datasheet
Specifications
General
Operating System: Android 11.0
Display Technology: IPS 10 Points capacitive touch screen
Screen Size: 15.6 inch
Max Resolution: 1920*1080 IPS
CPU Type:  Quad core cortex A9,1.6G
CPU Manufacturer: RK3399
CPU Speed: 1.6GHZ
RAM / Technology: DDR3
RAM Installed Size: 2GB optional 4GB
Hard Drive Type: 16GB NAND FAST FLASH optional 32GB
USB  USB x 3 ports at the back
Micro USB OTG x 1
Camera: 5MP (front)
HDMI: 1080P
Audio: Built in stereo speakers/Built in Microphone
Microphone Built-in front
Power Supply 12V/2A dc in or PoE / 48V
Voltage required: 100/240V
Bluetooth  Bluetooth 4.0
Item Dimensions/ W*D*H: 394*322*28 mm
Net Weight: 6.12KG
Input/Output Connectors
Ports: 1 X USB
1xOTG
1 x Micro Sd Card slot
1 x DC jack
1 x Earphone jack1 x HDMI
Communications
Networking / Data Link Protocol: Fast Ethernet
POE 802.3at
Wireless Connection: WIFI
Wireless Protocol: 802.11 b/g dal band
Serial Interfaces NA
Also included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
  • Wall mount bracket
  • Key
Contact us for customization and volume orders.
Related products
Digital mixer with a 7 inch industrial touchscreen sunlight readable 1000 nits monitor on top of a rackmount audio interface.
Product Name: 7 inch industrial touchscreen monitor sunlight readable 1000 nits