Previous product
The GK-TD12-WIN 12 inch Windows 10 embedded Industrial PC HMI is shown on a white background.
Back to products
Next product
Digital Signage Monitor
GKTD49HDM 49-Inch Interactive Touch Screen Monitor FHD 1080p for Digital Signage & Kiosks
Download Datasheet
1 in stock
Add to wishlist
  • Description
  • Additional information
Description
Features
  • CapacitiveTouch:10-point capacitive touch screen, 5 MS response.
  • HD display Resolution 1920*1080P,brightness 300cd/m2
  • Interfaces HDMI input, DVI, USB for Touch.
Download Datasheet
Specifications
Output (AIO pc)  Inside HDMI/VGA output
Input (touch monitor) VGA、HDMI, DVI input
Touch function Latest projected capacitive touchscreen, 10 fingers touch
Display HDMI/VGA support 1080P
Panel type LED panel (a-Si TFT-LCD WLED backlight), A grade
Size  49 inch (16:9)
Display area  1075(W)*606(H)mm
Max. resolution  Default is 1920*1080P (optional 3840*2160P)
Brightness ≥300cd/m2 Contrast ≥1200:1
Response time 6 ms, Refresh rate 60Hz
No. of colors 16.7M(LVDS, 51 Pins)
Angle of viewing Full viewing  89/89/89/89 (L/R/U/D)
Life time 30000H
Touchscreen Parameters
Touch Technology Projected capacitive touch screen(PCAP)
Response Time  < 5ms
Touch Points Standard 10 points touch, support zoom in/out pictures.
Touch effective  recognition > 1.5mm Touch data output Coordinate output
Scanning frequency 200Hz Scanning Precision  4096×4096
Communication Full speed USB 2.0,3.0 Theoretical clicks  5000M times above
Firmware USB upgrade
Working current / voltage 180Ma/DC+5V±5%
Surface hardness  Physical tempering, Mohs 7 explosion-proof glass
Electrical Performance
Input 110-240V AC 50/60Hz Standby ﹤0.5 W
Monitor Power ﹤110 W
Working Environment
Working temperature 0℃-50℃
Working humidity  10% – 80% Relative humidity
Storage temperature -5℃-60℃
Storage humidity  10% – 70%
Altitude Below  5000 meters
Touch monitor interfaces
DC Port 1  Audio 1
VGA Input 1 HDMI Input 1
DVI Input 1  USB Touch port 1
Physical Dimensions
Screen  49 inch
Display area 1075* 5606 mm (16:9)
Machine dimension(W×H×T) 1136.2(W)×666.4(H)×62(T)mm
Packing dimension(W×H×T) 1270(W)×790(H)×183(T)mm
Wall mount holes(L×W) 400×400 mm