Previous product
Digital Signage Monitor
Back to products
Next product
Digital Signage Monitor
GKTD32HDM 32-Inch Interactive Touch Screen Monitor FHD 1080p for Digital Signage & Kiosks
Download Datasheet
3 in stock
Add to wishlist
  • Description
Description
Features
  • CapacitiveTouch:10-point capacitive touch screen, 5 MS response.
  • HD display Resolution 1920*1080P,brightness 300cd/m2
  • Interfaces HDMI input, DVI, USB for Touch.
Download Datasheet
Specifications
Output (AIO pc)  Inside HDMI/VGA output
Input (touch monitor) VGA、HDMI, DVI input
Touch function Latest projected capacitive touchscreen, 10 fingers touch
Display HDMI/VGA support 1080P
Panel type LED panel (a-Si TFT-LCD WLED backlight), A grade
Size 32 inch (16:9)
Display area  944.1(W)*532.3(H)mm
Max. resolution  Default is 1920*1080P (optional 3840*2160P)
Brightness ≥300cd/m2 Contrast ≥1200:1
Response time 6 ms, Refresh rate 60Hz
No. of colors 16.7M(LVDS, 51 Pins)
Angle of viewing Full viewing  89/89/89/89 (L/R/U/D)
Life time 30000H
Touchscreen Parameters
Touch Technology Projected capacitive touchscreen(PCAP)
Response Time  < 5ms
Touch Points Standard 10 points touch, support zoom in/out pictures.
Touch effective  recognition > 1.5mm Touch data output Coordinate output
Scanning frequency 200Hz Scanning Precision  4096×4096
Communication Full speed USB 2.0,3.0 Theoretical clicks  5000M times above
Firmware USB upgrade
Working current / voltage 180Ma/DC+5V±5%
Surface hardness  Physical tempering, Mohs 7 explosion-proof glass
Electrical Performance
Input 110-240V AC 50/60Hz Standby ﹤0.5 W
Monitor Power ﹤110 W
Working Environment
Working temperature 0℃-50℃
Working humidity  10% – 80% Relative humidity
Storage temperature -5℃-60℃
Storage humidity  10% – 70%
Altitude Below  5000 meters
Touch monitor interfaces
DC Port 1  Audio 1
VGA Input 1 HDMI Input 1
DVI Input 1  USB Touch port 1
Physical Dimensions
Screen  32 inch
Display area 700* 395mm (16:9)
Machine dimension(W×H×T) 741.4(W)×436.2(H)×47.4(T)mm
Packing dimension(
Packing dimension 843(W)×542(H)×140(T)mm
Wall mount holes(L×W) 300×300 mm
Wall mount screws M8
N.W 38 lbs
G.W 44 lbs
You may also like…
Digital display with city skyline image.
Close
GKTD27HDM 27-Inch Interactive Touch Screen Monitor FHD 1080p for Digital Signage & Kiosks
Add to wishlist
Add to cart
A man using a big screen kds at the order counter
Close
GK-QR27-KDS 27″ Android Touch Screen KDS Kitchen Display with POE WIFI BT
27" KDS Android POE for kitchen order display in restaurants has a built-in RJ45 port that allows it to connect to ethernet/POE and WIFI/Bluetooth. It runs on a full Android OS with Google Play store, which enables you to access thousands of apps. It also supports 100x100 VESA mount for easy installation