Previous product
Digital Signage Monitor
Back to products
Next product
Digital Signage Monitor
GKTD32HDM 32-Inch Interactive Touch Screen Monitor FHD 1080p for Digital Signage & Kiosks
Download Datasheet
3 in stock
Add to wishlist
  • Description
Description
Features
  • CapacitiveTouch:10-point capacitive touch screen, 5 MS response.
  • HD display Resolution 1920*1080P,brightness 300cd/m2
  • Interfaces HDMI input, DVI, USB for Touch.
Download Datasheet
Specifications
Output (AIO pc)  Inside HDMI/VGA output
Input (touch monitor) VGA、HDMI, DVI input
Touch function Latest projected capacitive touchscreen, 10 fingers touch
Display HDMI/VGA support 1080P
Panel type LED panel (a-Si TFT-LCD WLED backlight), A grade
Size 32 inch (16:9)
Display area  944.1(W)*532.3(H)mm
Max. resolution  Default is 1920*1080P (optional 3840*2160P)
Brightness ≥300cd/m2 Contrast ≥1200:1
Response time 6 ms, Refresh rate 60Hz
No. of colors 16.7M(LVDS, 51 Pins)
Angle of viewing Full viewing  89/89/89/89 (L/R/U/D)
Life time 30000H
Touchscreen Parameters
Touch Technology Projected capacitive touchscreen(PCAP)
Response Time  < 5ms
Touch Points Standard 10 points touch, support zoom in/out pictures.
Touch effective  recognition > 1.5mm Touch data output Coordinate output
Scanning frequency 200Hz Scanning Precision  4096×4096
Communication Full speed USB 2.0,3.0 Theoretical clicks  5000M times above
Firmware USB upgrade
Working current / voltage 180Ma/DC+5V±5%
Surface hardness  Physical tempering, Mohs 7 explosion-proof glass
Electrical Performance
Input 110-240V AC 50/60Hz Standby ﹤0.5 W
Monitor Power ﹤110 W
Working Environment
Working temperature 0℃-50℃
Working humidity  10% – 80% Relative humidity
Storage temperature -5℃-60℃
Storage humidity  10% – 70%
Altitude Below  5000 meters
Touch monitor interfaces
DC Port 1  Audio 1
VGA Input 1 HDMI Input 1
DVI Input 1  USB Touch port 1
Physical Dimensions
Screen  32 inch
Display area 700* 395mm (16:9)
Machine dimension(W×H×T) 741.4(W)×436.2(H)×47.4(T)mm
Packing dimension(
Packing dimension 843(W)×542(H)×140(T)mm
Wall mount holes(L×W) 300×300 mm
Wall mount screws M8
N.W 38 lbs
G.W 44 lbs
You may also like…
A man using a big screen kds at the order counter
Close
GK-QR27-KDS 27″ Android Touch Screen KDS Kitchen Display with POE WIFI BT
27" KDS Android POE for kitchen order display in restaurants has a built-in RJ45 port that allows it to connect to ethernet/POE and WIFI/Bluetooth. It runs on a full Android OS with Google Play store, which enables you to access thousands of apps. It also supports 100x100 VESA mount for easy installation
Add to wishlist
Select options
Digital display with city skyline image.
Close
GKTD27HDM 27-Inch Interactive Touch Screen Monitor FHD 1080p for Digital Signage & Kiosks
Add to cart
Related products
Digital mixer with a 7 inch industrial touchscreen sunlight readable 1000 nits monitor on top of a rackmount audio interface.
Product Name: 7 inch industrial touchscreen monitor sunlight readable 1000 nits