A group of people using the GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting in a video conference.
A large GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting with a view of the Hungarian Parliament Building.
A black GKRK32ZOOM 32" Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting with a remote control attached to it.
Click to enlarge
HomeLegacy Products GKRK32ZOOM 32″ Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting
Previous product
Meeting Room Display
Back to products
Next product
A GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU with a qr code reader.
GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU
GKRK32ZOOM 32″ Large Android Tablet for Zoom Video Conferencing & Meeting
Add to wishlist
SKU: GKRK32ZOOM Category: Legacy Products
  • Description
Description
Applications include:
a) Telemedicine and remote patient-doctor meeting sessions
b) POS systems and Restaraunt Menu boards
c) Education and classrooms
d) Surveillance system for video streams from surveillance cameras
e) Video Conferencing
Features
Main CPU: Rockchip 3399, Cortex A9 Quad-Core,2Ghz
Display: 32 inch
Resolution : 1920*1080 pixels
RAM: DDR3 2GB Flash: 16GB
OS: Google Android 9.0
Bluetooth: Yes
Mini USB OTG / USB Host 2.0
Camera : Front: 2.0 MP ,
VESA: 100x100mm
Specifications
CPU Hexa-core cortex A9,1.6G,RK3399 (http://rockchip.wikidot.com/rk3399)
Processor speed 2.0 GHz
GPU Quad core Mali 400
Display 32” LG IPS Screen 1920*1080 16:9
Touch panel Capacitive Touch Panel
RAM 4GB DDR3
Storage Built-in 16G Nandflash, External 32GB TFCard
OS Android 9.0
Network Wireless LAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
10/100 Ethernet RJ45
Audio Built-in stereo speaker 2*5W
built-in microphone
USB USB Hosts x 2
Camera 5MP front
HDMI HDMI 1.4a
Office Software WORD, EXCEL, POWERPOINT, PDF, TXT
Audio Player Support 1080P H.264, VP8, RV, WMV, AVS, H.263, MPEG4
Photo JPG, BMP, GIF
E-Book Support
I/O Ports Mini-USB OTG 1
USB HOST port  2
Earphone jack 1
DC Jack 1
Micro SD card slot  1
Power DC In
In/Output Input: AC100-240V 50-60Hz
Output: 12V 4A
Applications Browser, office software, games, Video Player/Audio Player
Skype video chat, MSN, Email, Caculator, Calendar etc
Audio/Video/Game Support AVI, RM, RMVB, MKV, WMV, MOV
Support 1080P full HD movie-play
Support different 3D games
Dimension 762*455*22.5mm   30″x17.9″x1.65″
Accessories High speed USB 2.0 cable
User manual
Wall charger (100-240V 50-60Hz  5V 2A)
USB adaptor
Why buy from Geek Land?
  1. We are based in Atlanta, GA.
  2. You can always call and reach us for assistance.
  4. We pride ourselves on working with the customer to resolve any issues.
  5. Knowledgeable staff to help resolve problems quickly.
  6. For businesses we provide PO terms Net 30. Other terms are possible on a case-by-case basis.
Related products
android POE Tablet PC
A black tablet pc on a white background, perfect for wall mount applications.
Close
GK-TVR121-V11 12.1-inch Android 11 VESA wall mount tablet pc built-in PoE LAN WIFI
This 12.1" Android industrial grade tablet/panel PC supports built-in POE (802.3at)  or RJ45/DC in making it ideal for applications such as digital signage,  time & attendance, meeting room booking & scheduling, home automation and IOT applications and  hospital information displays. The unit can be conveniently mounted on a wall using standard VESA mount or on desk top. The tablet supports high resolution IPS screen with a resolution of 1280x800 and brightness intensity of 350 nits.
Add to wishlist
Add to cart
A tablet screen with some icons on it
GK-MHM-K0S29-015A2 IP65 outdoor interface.
Close
15-inch IP67 Water & Dust Proof Android Industrial Embedded Panel PC – GK-MHM-K0S29-015A2
Download Datasheet
15" IP65 outdoor Android or Linux all-in-one fanless panel PC is designed for use in harsh environments prone to dust and water. The unit is ideal for a variety of applications such as outdoor kiosks and information display systems, emergency command, transportation scheduling, multimedia advertising, industrial control, facility management, and other fields.
Add to cart
A black GK-Q896 7" Android PoE Wall Mount Tablet with NFC, RS232/RS485 device with a view of the ocean.
A black plastic GK-Q896 7" Android PoE Wall Mount Tablet with NFC, RS232/RS485 device with a camera on it.
GK-Q896 7″ Android PoE Wall Mount Tablet with NFC, RS232/RS485
This 7" Android POE device is widely used in a number of applications including meeting room booking & scheduling, employee time attendance management, home automation, hvac systems control and IOT applications. The unit is versatile and provides built-in support for PoE (Power over Ethernet) LAN port with a DC In 9V-30V. You can directly plug in a Cat 5 cable from a PoE switch directly (RJ45 or PoE cable) to the back of the unit.
Select options
An GK-SFGND21RF 21" IP67 waterproof / dustproof Windows 10 Industrial Panel PC screen mounted on a wall.
GK-SFGND21RF 21" IP67 waterproof / dustproof Windows 10 Industrial Panel PC with stainless steel
21-inch IP67 waterproof / dustproof Windows 10 Industrial Panel PC – GK-SFGND21RF
Download Datasheet
This 21" IP67 waterproof / dustproof Windows 10 Industrial Panel PC is designed for use in harsh environments prone to dust and water.