Previous product
A GK-1066-MR-POE 10.1" Android PoE Tablet for Meeting Room Booking Display Tablet displaying a message that says conference room available.
Back to products
Next product
A GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU with a qr code reader.
GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU
Purchase the tablet integrated with the Meeting Room Scheduler App.
Add to wishlist
SKU: GKPL101MR Category: Legacy Products Tags: Meeting Room Display, Meeting Room Scheduler
  • Description
Description
Note that not all the apps have the support for LED which we are working to integrate.
Tablet Key Features
  • Display: 10.1″ inch IPS 1280*800 10 points capacitive touch screen, wide visual angle
  • System: Android 13
  • Built-in POE 802.3af/at 48V Standard ( Optional RJ45/DC-In)
  • Front Camera (5MP)
  • Boot-up on power on
  • Auto Power-on feature
  • Optional NFC Mifare card reader or RFID 125Khz
  • Wall mount options: Surface VESA mount, Glass Wall Mount and door frame side mount
Specifications
General
Operating System:
  1. Android 13
Display Technology: IPS 10 Points capacitive touch screen
Screen Size: 10.1 inch
Max Resolution: 1280*800 aspect ratio 16:10, 300 Nits brightness
CPU Type: Rk3566 Quad-Core cortex-A55,1.6Ghz
CPU Manufacturer: Rockchip
CPU Speed: 1.6GHZ
RAM / Technology: DDR3
RAM Installed Size: 2GB or optional 4GB
Hard Drive Type: 16GB NAND FAST FLASH
PCMCIA Expansion: T-FLASH(Support 16G MAX)
Camera: Front Camera 5.0MP
LED Light Bar: Full Surround light bar. with API to control the Lighting
NFC MIFARE 13.56MHz (optopnal)
RFID LF 125KHz (optional)
Audio: 2 x 1.5W ( side speakers )
Language: Multi-language support
Power Supply 12V/2A
Voltage required: 100/240V
Bluetooth  Bluetooth v2.1+EDR/Bluetooth 3.0/3.0+HS/4.0
Mounting Options Wall mount options include surface mount VESA 75×75 or 100×100
Glass Wall Mount (3M Scotch Tape)
Side door frame mount
Item Dimensions/ W*D*H: 277*163*14mm
Shipping Dimensions/ W*D*H: 23*18*7CM
Net Weight: 600G
Input/Output Connectors
Ports: 2 x USB (host)
1 x USB OTG
1 x RJ45/PoE
1 x Micro Sd Card slot
1 x DC jack
1 x Earphone jack
Communications
Networking / Data Link Protocol: Built-in LAN port for Fast Ethernet or PoE 802.3af/at
Wireless Connection: WIFI
Wireless Protocol: 802.11 b/g Dual frequency 2.4GHz and 5GHz
Schedule Display Meeting Room App Key features
Meeting Room Scheduler Booking solution
Key features of our Meeting Room Display solution:
Calendar integration
Real-time status
Check-in & Release
Book Room Now or Later
Room Amenities
Easy to customize
Kiosk Mode Operation
Multi-language support
Admin Website
LED status
Workplace Management Integrations
Analytics
Dimensions
A diagram illustrating the dimensions of a GK-PL3566MR 10.1" Android 11 Wall or Glass Mount POE Tablet PC with LED Status Bar - Meeting Room Displays & Time Clocks.
Included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
  • Mounting accessories ( VESA wall mount and side mount)
[/vc_column][/vc_row]
Related products
A 12.1" Rugged Android Tablet with NFC & Barcode Scanner with various icons on it.
The back of a 12.1" Rugged Android Tablet with NFC & Barcode Scanner with a strap attached to it.