Previous product
A GK-1066-MR-POE 10.1" Android PoE Tablet for Meeting Room Booking Display Tablet displaying a message that says conference room available.
Back to products
Next product
A GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU with a qr code reader.
GK-ST85B 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner Qualcomm CPU
Purchase the tablet integrated with the Meeting Room Scheduler App.
Add to wishlist
SKU: GKPL101MR Category: Legacy Products Tags: Meeting Room Display, Meeting Room Scheduler
  • Description
Description
Note that not all the apps have the support for LED which we are working to integrate.
Tablet Key Features
  • Display: 10.1″ inch IPS 1280*800 10 points capacitive touch screen, wide visual angle
  • System: Android 13
  • Built-in POE 802.3af/at 48V Standard ( Optional RJ45/DC-In)
  • Front Camera (5MP)
  • Boot-up on power on
  • Auto Power-on feature
  • Optional NFC Mifare card reader or RFID 125Khz
  • Wall mount options: Surface VESA mount, Glass Wall Mount and door frame side mount
Specifications
General
Operating System:
  1. Android 13
Display Technology: IPS 10 Points capacitive touch screen
Screen Size: 10.1 inch
Max Resolution: 1280*800 aspect ratio 16:10, 300 Nits brightness
CPU Type: Rk3566 Quad-Core cortex-A55,1.6Ghz
CPU Manufacturer: Rockchip
CPU Speed: 1.6GHZ
RAM / Technology: DDR3
RAM Installed Size: 2GB or optional 4GB
Hard Drive Type: 16GB NAND FAST FLASH
PCMCIA Expansion: T-FLASH(Support 16G MAX)
Camera: Front Camera 5.0MP
LED Light Bar: Full Surround light bar. with API to control the Lighting
NFC MIFARE 13.56MHz (optopnal)
RFID LF 125KHz (optional)
Audio: 2 x 1.5W ( side speakers )
Language: Multi-language support
Power Supply 12V/2A
Voltage required: 100/240V
Bluetooth  Bluetooth v2.1+EDR/Bluetooth 3.0/3.0+HS/4.0
Mounting Options Wall mount options include surface mount VESA 75×75 or 100×100
Glass Wall Mount (3M Scotch Tape)
Side door frame mount
Item Dimensions/ W*D*H: 277*163*14mm
Shipping Dimensions/ W*D*H: 23*18*7CM
Net Weight: 600G
Input/Output Connectors
Ports: 2 x USB (host)
1 x USB OTG
1 x RJ45/PoE
1 x Micro Sd Card slot
1 x DC jack
1 x Earphone jack
Communications
Networking / Data Link Protocol: Built-in LAN port for Fast Ethernet or PoE 802.3af/at
Wireless Connection: WIFI
Wireless Protocol: 802.11 b/g Dual frequency 2.4GHz and 5GHz
Schedule Display Meeting Room App Key features
Meeting Room Scheduler Booking solution
Key features of our Meeting Room Display solution:
Calendar integration
Real-time status
Check-in & Release
Book Room Now or Later
Room Amenities
Easy to customize
Kiosk Mode Operation
Multi-language support
Admin Website
LED status
Workplace Management Integrations
Analytics
Dimensions
A diagram illustrating the dimensions of a GK-PL3566MR 10.1" Android 11 Wall or Glass Mount POE Tablet PC with LED Status Bar - Meeting Room Displays & Time Clocks.
Included in the package:
  • 1 x Tablet PC
  • 1 x Charger
  • 1 x English User’s Manual
  • Mounting accessories ( VESA wall mount and side mount)
[/vc_column][/vc_row]
Related products
An Industrial Android POE Tablet PC with a remote control next to it.
A 3D print showcases an Android POE Tablet PC with embedded touch panel capabilities.
Close
GK-Q5-POE 5″ Android PoE wall mount tablet for home or building automation
This compact 5" Android POE wall mount tablet is purpose built for OEMs for use as home automation controllers, building automation controllers, HVAC system controllers etc. The unit runs Android 7.1.1 and has supports Google Play store that allows you to install various home automation and other apps on to this unit. It is also one of the smallest Android OS POE tablets available in the market. The unit can also be used as a smart door phone for building intercom systems. For this, the supports a built-in echo cancellation mic and speakers enabling a 2-way dialog. Other potential applications include: As of January 2025, this product has been discontinued. For a similar product we recommend that you visit 6-inch Android smart home controller wall mount POE WIFI BT gang box mounting
Add to wishlist
Add to cart
A tablet screen with some icons on it
GK-MHM-K0S29-015A2 IP65 outdoor interface.
Close
15-inch IP67 Water & Dust Proof Android Industrial Embedded Panel PC – GK-MHM-K0S29-015A2
Download Datasheet
15" IP65 outdoor Android or Linux all-in-one fanless panel PC is designed for use in harsh environments prone to dust and water. The unit is ideal for a variety of applications such as outdoor kiosks and information display systems, emergency command, transportation scheduling, multimedia advertising, industrial control, facility management, and other fields.
Add to cart
Android Wall Mount PoE Tablet with a white background
GK-TW7-TA 7″ Android Wall Mount PoE Tablet for Employee Time & Attendance
This 7" Android Wall Mount PoE based panel PC with built-in POE and RJ45 Port is ideal for employee time clocks and attendance management applications. You can install third party applications for time & attendance avaliable from the Google Play Store. A frequently used approach is to load our Auto web application that restricts access to a url/website of the time/attendance application. This ensures that the users will only interact with the application and no other android application or feature. For example you can access time clock apps such as Paylocity web time clock using the web browser.
Read more
A Flush Wall Mount for 10-24" Display Screens, TV's and Tablets on a white background.
Flush Wall Mount for 10-24″ Display Screens, TV’s and Tablets
  This flush wall mount fixture features:
  • 75x75mm and 100x100mm VESA compatibility.