Previous product
rugged windows 11 tablet
TAA Compliant 11.6" Rugged Windows tablet PC with optional barcode scanner, CAC reader and hot swap battery GKMTB3116
Back to products
Next product
waterproof marine montor
Description
This 24-inch IP65 Windows industrial PC comes with a variety of options that include:
a) mounting options: Vesa, panel mount and clips
b) chassis option: Aluminum Alloy chassis with seamless flat capacitive touch panel
c) OS: Windows OS 11 Professional
d) Fan-less compact design
e) Front P65 (waterproof and dustproof front panel)
f) Options Camera, 1000 nits display (standard 350)
g) Touchscreen options: Projected Capacitive touch (standard) or optional Resistive Touch
Key Features
  • Fanless design and compact solution
  • Intel®  I3 (Optional I5/I7 processors)
  • Resolution 1920×1080 FHD
  • IP65 Aluminum Chassis
  • Seamless flat-bezel design
  • 2*USB2.0, 2*USB3.0, 2*Ethernet RJ45, 1*HDMI, 1*VGA, 4xRS232
  • VESA mounting or panel mounting options
  • 350 standard or optional 1000 nits brightness
  • 1920*1080 FHD Front Panel IP65 Rating
  • 3mm Ultra Thin Front Bezel, Aluminum Alloy Enclosure
  • Phoenix 4pin (DC 12~36V Power Supply), Power Button
  • External WIFI Antenna
  • UL Certificated Power Adapter
Download Datasheet
Please call us or contact us for custom options.
The 24-inch Windows industrial panel pc supports VESA 100x100mm and Panel Mount.
Specifications
CPU I3-10110U Fanless Mainboard, 8G+128G (standard)
Optional I5/I7 Processors
Memory DDR3   8GB
Power Supply DC in 12V external power adapter (Phoenix Connector)
I/O Ports (Default) 2*USB2.0, 2*USB3.0, 2*Ethernet RJ45, 1*HDMI, 1*VGA, 4xRS232
Storage 128GB SSD optional SATA upto 1TB
Operation Temperature -20°C ~ 70°C
Storage Temperature -30°C ~ 85°C
Relative Humidity 20% ~ 90% non-condensing
OS Support Windows 11 Pro
Installation Panel mounting, clips, VESA mounting 100 x 100 mm
Size / Aspect Ratio  23.8″ TFT 16:9
Back Light LED
Resolution 1920×1080 FHD
Colors 16.2 M
Luminance (cd/m2) 350 for indoor or optional 1000 nits for outdoor
Contrast Ratio 1200:1
Viewing Angle (H/V°) 176/176
MTBF (hrs) 50,000
Touch Screen 4 point capacitive touch panel (enhanced to work with gloves)
Optional 4-point Resistive touch screen
Dimension (W x H x D, mm) 606x 376×67
Weight (kg) 11
Dimensions
23.8 inch AIO touch screen dinensions
24 inch AIO touch screen dimensions