Freestanding GKIND101IB-POE digital information kiosk with 10.1-inch touchscreen display.
outdoor intercom
Click to enlarge
Previous product
Digital Signage Monitor
Back to products
Next product
A wall-mounted GKQR101N 10.1" Android PoE tablet.
GKIND101IB 10.1-inch PoE Android touch screen outdoor intercom & gate access controller
Description
The 10.1-inch PoE Android touch screen outdoor intercom & gate access controller running Android 12 has VESA 75x75mm holes at the back and can be mounted on the surface or desk with any standard mounts.
It supports POE 802.3 AT/AF standard for both data and power input. You can also power the device with DC in 12V,5A using the included DC Adapter and use the RJ45 port for ethernet LAN or WIFI for data connection.
Features
  • 10.1-inch IPS touchscreen 1280×800 1000 nits
  • Quad core Android 12.0 OS Standard)
  • RAM: 4GB standard
  • ROM: 32GB
  • PoE support (802.3at / af)
  • DC in 12V / 3A
  • WIFI / BT
  • 2 front speakers + Microphone
  • 2MP Night vision camera
  • 2xUSB, 2x Relay, 1xRJ45
  • IP65 Rated
  • VESA mounting (surface mount only)
  • Aluminum Anti corrosive case
  • Vandal proof design with security lock
  • MDM support – AirDroid for remote management
Download Datasheet
Specifications
CPU Quad-Core Cortex™-A7 CPU RK3568(standard)
OS Android 12
Memory / Storage Configurations 4GB DDR3 / 32GB EMMC Flash
Display 10.1-inch LED backlight screen with G+G multi-touch capacitive touch panel
Display Resolution Resolution:1280×800, Brightness: 1000 nit
Display Brightness 1000 nits.
Audio 2 x 2W speaker
Camera 2MP  Night vision camera
Communication IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4GHz and 5GHz WiFi compliant
Bluetooth Bluetooth V4.0 of 1, 2 and 3 Mbps
Buttons NA
Mounting Surface mount VESA 75 x 75 or Flush mount
IO Interfaces
USB USB 2.0 x 3 1 USB MINI
DC input Direct Power: DC 12V5A
RJ45/POE 1xRJ45/POE Input power 802.3 AT / data
Mechanical & Environment
Dimensions / Weight 280mm×237 mm×45.2mm (Standard), 2.7kgs
Protection Class IP65
Operating Temperature -20°C to +70°C
Storage Temperature -20°C to +80°C
Humidity 5-95% without condensation
Casing Aluminum alloy
Thomas Net
Related products
A computer screen showing a diagram of a water treatment system.
Close
GKDM1010R 10-inch Android Panel PC / HMI for BACNet, HVAC control 1000 Nits display
Key Features: ● 10.1" 1280x800 resolution with 1000 nits sunlight readable screen ● 5 point touchscreen interface ● Auto-dim screen brightness ● High Performance Quad Core ARM Processor with Android 9,10 ● 2 GB DDR3L RAM Optional 4GB ● Ethernet / LAN ports ● Optional PoE ● Front camera ● RS232, GPIO and RS485 interfaces