HomeIndustrial Touch Screen Monitors and Panel PCs -including IP-64, IP-65, IP-67 & NEMA4 Rated devicesIndustrial Android Linux Panel PCsFull IP67 - Waterproof Android Panel PCs for Outdoor installation - IP65/67 rated, waterproof & dustproof, wide temperature GKHMI101A – 10.1” Android ip67 Outdoor Touch screen PC Display with built-in POE
Previous product
Digital Signage Monitor
Back to products
Next product
rugged windows 11 tablet
TAA Compliant 11.6" Rugged Windows tablet PC with optional barcode scanner, CAC reader and hot swap battery GKMTB3116
GKHMI101A – 10.1” Android ip67 Outdoor Touch screen PC Display with built-in POE
Download Datasheet
1 in stock
Add to wishlist
SKU: GKHMI101A Categories: Full IP67 - Waterproof Android Panel PCs for Outdoor installation - IP65/67 rated, waterproof & dustproof, wide temperature, Outdoor Monitors, Tablets & Panel PCs Tags: 10.1" Android POE outdoor tablet, outdoor, Windows high brightness touch screen pc
  • Description
  • Additional information
Description
Features
• 1000nits for outdoor application.
• Adopting EETI solution, capacitive touch, industrial-grade, high performance.
• Dust-proof, FULL IP67 waterproof, and shock-proof.
• DC12V power supply (DC24V, 9-36V Optional), support power-on
boot, 7x24hours.
• ANTI-THEFT with Locker, fan less aluminum alloy shell with
efficient heat dissipation system
• Android 13 OS
• Built-in POE support
Mounting: VESA 100×100
Download Datasheet
Specifications
CPU RK3399 Cortex-A72 dual-core +A53 quad-core, 2.0GHz
OS Android 13
Memory/ Storage Storage Configurations 4GB DDR3 / 32GB EMMC Flash
Display 10.1-inch LED backlight screen with G+G multi-touch capacitive touch panel
Resolution:1280x 800, Brightness: 1000 nits. Sunlight readable
Camera NA
Card reader MicroSD, support maximum 32GB
Audio 2x 2W speakers
Wifi 802.11 b/g/n
Bluetooth V4.0 of 1, 2 and 3 Mbps
Interfaces USB3.0 x 1
1xRJ45/POE Input power / data
Language Multilingual
SW install Download apps from Android Play
FW Upgrade Firmware upgrade via MicroSD.
Dimension 284*200*50.8mm (Standard)
Weight 2.1kg
Mounting VESA 100×100
Operating Temp. -20°C to +70°C (MIL-STD-810G Method 501.5 and 502.5)
Storage Temp. -30°C to +80°C (MIL-STD-810G Method 501.5 and 502.5)
humidity 5-95% without condensation (MIL-STD-810G Method 507.5)