A black GKFA1019 10.1-inch sunlight readable industrial touch monitor with a blank screen.
FA1019 Industrial Monitor
Industrial touch screen monitor GKFA1019 10.1-inch sunlight readable with VGA and USB cables.
Click to enlarge
Previous product
Smart home control panel with various apps.
Back to products
Next product
7 inch industrial open frame touch monitor displaying workers operating machinery.
GKTK700NPCT Industrial 7-inch sunlight readable touch monitor open frame mounting IP65 rated
GKFA1019 10.1-inch sunlight readable industrial touch monitor 1500 nits IP65 for outdoor usage use
Download Datasheet
Frame can be ordered as full IP65 or front only IP65
Add to wishlist
  • Description
Description
Key Features
  • 10.1″  FHD Industrial grade display with 1920×1200 resolution
  • High brightness 1500 NITS display for outdoors
  • Auto-dimming – Screen brightness reduced depending on intensity of ambient light
  • IP65 waterproof casing for outdoor installation
  • HDMI, VGA and USB-C interfaces
  • VESA 75x75mm support
Download Datasheet
Specifications
DISPLAY Touch Screen Capacitive touch
Panel 10.1” LCD
Physical Resolution 1920×1200
Aspect Ratio 16:10
Brightness 1500 nit
Contrast 1000:01:00
Viewing Angle 170°/ 170°(H/V)
LED Panel Life Time 50000h
SIGNAL INPUT HDMI 1
VGA 1
USB 1 (USB Type-C)
SUPPORT FORMATS VGA 1080p 24/25/30/50/60, 1080pSF 24/25/30, 1080i 50/60, 720p 50/60…
HDMI 2160p 24/25/30, 1080p 24/25/30/50/60, 1080i 50/60, 720p 50/60…
AUDIO IN/OUT HDMI 8ch 24-bit
Ear Jack 3.5mm – 2ch 48kHz 24-bit
Built-in Speakers 1
POWER Input Voltage DC 12-24V
Power Consumption ≤19W (12V)
ENVIRONMENT IP65 Rating IP65 (Only available for the monitor with extension cable)
Operating Temperature -20°C~60°C
Storage Temperature -30°C~80°C
OTHER Dimension(LWD) 251mm × 170mm × 33mm
Weight 820g
EXTENSION CABLE HDMI Extension Cable HDMI, USB-A (For touch)
VGA Extension Cable VGA, USB-A (For touch)
Standard Accessories
FA1019 standard accessories
  • Power adapter 12V/3A
  • HDMI Cable A-A
  • USB C Cable  C-C
  • USB A Cable A-C
Optional Accessories
FA1019-Optional-Accessorie
  • IP65 Frame
  • IP65 Cables ( HDMI, USB with water proof connectors)
  • 75mm desk mount
  • Remote control
Thomas Net
Related products
A 17" IP65 Android Panel PC/HMI for IoT & Industrial Applications with a hand pointing at it, designed as an IP65 device.
17" IP65 Android Panel PC/HMI for IoT & Industrial Applications featuring Vesa mounting holes.
Close
17-inch IP65 Android Panel PC/HMI for IoT & Industrial Applications – GK-IND10IP65-AND
This 17" Android IP65 device is designed for use in harsh environments prone to dust and water. The 17" Android IP65 device supports a sunlight-readable screen of 1000 nits (optional) making it suitable for outdoor kiosks and information display systems, emergency command, transportation scheduling, multimedia advertising, industrial control, facility management, and other fields.