Click to enlarge
Previous product
An GK-ST8-QC 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner with a QR code reader.
GK-ST8-QC 8" Android Rugged Tablet with 1D/2D Barcode scanner
Back to products
Next product
A finger touching the screen of a device
GKDM1010R 10-inch Android Panel PC / HMI for BACNet, HVAC control 1000 Nits display
Key Features:
● 10.1″ 1280×800 resolution with 1000 nits
sunlight readable screen
● 5 point touchscreen interface
● Auto-dim screen brightness
● High Performance Quad Core ARM Processor
with Android 9,10
● 2 GB DDR3L RAM Optional 4GB
● Ethernet / LAN ports
● Optional PoE
● Front camera
● RS232, GPIO and RS485 interfaces
Add to wishlist
  • Description
Description
This 10″ Android Panel PC is designed for industrial applications such
as building automation (BAC Net ), HVAC, Internet of Things (IoT), M2M, HMI and SCADA applications.
transportation scheduling, multimedia advertising, industrial control, hospital display and facility
management.
The system comes with a variety of options that include:
b) chassis : ABS plastic
c) OS: Android 9.0,10.0,11.0
d) Black Color
e) PoE, WIFI, BT options
f) front camera
g) High intensity 1000 nits display with auto-dim
h) Interfaces include: GPIO, RS232 and RS485
The unit features a powerful 1.8 quad core ARM based CPU with 4GB of RAM delivering optimal
performance for demanding applications with a low power footprint.
Specifications:
CPU Rockchip RK3288 Cortex®-A17 Quad-core 1.8GHz processor
Memory 2GB DDR3 (optional 4GB)
Power Supply DC in 9-36V
Power consumption < 17W
I/O Ports (Default)
USB host x 2, USB Type -C OTGx1
RS232x3, GPIO x 4 (input x2, output x2 )
1xHDMI out
Storage 32GB eMMC expandable to 128GB via SD card
Operation
Temperature -10°C ~ 60°C (14°F~140°F)
Storage Temperature -20°C ~ 65°C -4°F~149°F)
Relative Humidity 40% ~ 90% non-condensing
OS Support Android 9 or Android 10, 11
Installation Wall-mounted / Embedded / Desk-top stand / VESA
Panel Mounting, VESA
Network
WIFI , 802.11a/b/g/n/ac, 2.4GHZ/5GHz
Bluetooth 5.0, 2402MHz-2480MHz
LAN 1000Mx1 (POE optional)
Camera Front 5,0MP
Speaker x1 W
Display
Size / Aspect Ratio 10.1″ TFT (16:9) 1280×800
Back Light Backlit LED 1000 NITS display
Resolution 1280×800
Colors 16.2 M
Luminance (cd/m2) 1000 nits
Contrast Ratio 1200:1
Viewing Angle (H/V°) 176/176
MTBF (hrs) 50,000
Touch Screen Capacitive
Dimension (W x H x D,
mm) 249x 166x 32
Weight (kg) 980g
IP Rating Not rated
Related products
10.1" outdoor industrial android touch screen PC