SKU: GK-KT27NT Categories: Industrial Touchscreen Monitors, Industrial Touchscreen Monitors- Front panel IP65, Outdoor Monitors, Tablets & Panel PCs Tags: 27 inch, GK-KT27F-Z, GK-KT27NT, sunlight readable, VESA mount
  • Description
Description
Features
SPECIFICATIONS:
Display Type 27″ TFT LCD screen
Resolution 1920*1080(16:9)
Viewing angle 89/89/89/89 (L/R/U/D)
Contrast ratio 1000:1
Luminance 1000 cd/m² outdoor sunlight readable screen
CPU RTD2513
System language Multilingual (default: English)
Video input PC-RGB:Format Up to 1920*1080@60Hz   Color 16bit/24bit/32bit
Power input DC 12V-24V
Power adapter 24V/1.5A
Overall dimensions W658.4x H396.6x D51l8mm
VESA 200x200mm, 100x100mm, M4 screw hole
Material Aluminum alloy
Color Black, optional silver
Installation Supports Back mounted/Wall mounted/Desktop/Louver/Cantilever Boom type, etc.
Power interface 1*2Pin Phoenix terminal (Optional with thread DC 5.5*2.1)
HDMI 1*HDMI, Support HDMI data input, With a maximum of 1080P
Touch interface 1*RJ45 port (USB defined) comes standard with RJ45 to USB touch cable
VGA 1*VGA, Analog signal transmission
DP 1*DP
Audio interface 1*Audio I/O, Support audio input and output
Grounding 1*GND
Operating temperature -10°C~60°C (-20°C~70°C can be customized)
Storage temperature -20°C~70°C
Relative humidity 95% non-condensing
Download Datasheet
Related products
A GK-NWY-NT215F Custom 21.5" Android Panel - IP65 - PC/HMI for Kiosks and Control with a hand pointing at it.
This GK-NWY-NT215F Custom 21.5" Android Panel - IP65 - PC/HMI for Kiosks and Control features Vesa mounting holes for convenient installation.
Close
Custom 21.5-inch Android Panel – IP65 – PC/HMI for Kiosks and Control GK-NWY-NT215F
Download Datasheet
This Custom 21.5" Android Panel - IP65 - PC is designed for use in harsh environments prone to dust and water and is ideal for IoT, M2M, HMI, SCADA, or MES applications.
Add to wishlist
Select options
Tablet displaying Windows 10 interface.
Tablet display featuring Windows interface.
Close
Add to wishlist
Add to cart
Industrial Panel PC
IP65 Flat panel touch screen monitor
10″ Industrial Touchscreen Monitor Front IP65 waterproof & dustproof GK-NWY10M
This 10" industrial touchscreen monitor with front IP65 rating is designed for operation in factory floors, cold storage, food processing and other such indoor environments. The display is a high resolution with either 4:3 or 16:9 aspect ratio.  The display comes equiped with a capacitive touchscreen but can be ordered with an optional resistive type for required applications.   Download Datasheet