Previous product
GK-IND10IP65-INT 10.4 inch IP65 Android outdoor Intercom
Back to products
Next product
Adjustable monitor arm with base and measurements.
GK-KT156FZ 15.6-Inch Industrial Touch Screen Monitor 1920*1080 1080p (Full HD) Resolution
Experience the ultimate in industrial display durability with the GK-KT156FZ Industrial Touch Screen Monitor. Engineered for uncompromising 24/7 performance in the most punishing environments, this 15.6” Industrial touch screen monitor is housed in an ultra-durable, lightweight all-aluminum alloy shell featuring a die-cast back cover for superior strength, toughness, and excellent heat dissipation.
3 in stock
Add to wishlist
SKU: GK-KT156FZ Categories: Industrial Touchscreen Monitors, Industrial Touchscreen Monitors- Front panel IP65 Tag: 15.6" Industrial Touch Screen Monitor
  • Description
Description
Experience the ultimate in industrial display durability with the GK-KT156FZ Industrial Touch Screen Monitor. Engineered for uncompromising 24/7 performance in the most punishing environments, this 15.6” Industrial touch screen monitor with 1920*1080 1080p (Full HD) resolution is housed in an ultra-durable, lightweight all-aluminum alloy shell featuring a die-cast back cover for superior strength, toughness, and excellent heat dissipation. It boasts a self-developed industrial display driver board and offers industrial-grade protection, making it perfectly suited for applications from Industrial Control and Military Industry to Electric Power and self-service terminal equipment. With a wide operating temperature range of -10°C~60°C (-20°C~70°C can be customized), wide DC power input 12V-36V, and versatile I/O including VGA, HDMI, and DP, the GK-KT156FZ industrial monitor is the rugged, reliable display solution your automation needs.
Key Features
  • Industrial-Grade Protection: Applicable to various harsh environments.
  • Power Input: Supports wide DC power input from 12V-36V.
Ideal Applications
The display is widely used in various automation and control fields:
  • Industrial control
  • Military industry
  • Communications
  • Electric power
  • Intelligent self-service terminal equipment
  • Other automation applications
Specifications
Screen Parameter
Display type 15.6″ TFT LCD screen
MAX resolution 1920*1080(16:9)
Viewing angle(H/V) 89/89/89/89 (L/R/U/D)
Luminance (cd/m²) 250~300 cd/m²
Contrast ratio 1000:01:00
Touch Parameter
Touchscreen Projection capacitive touch 10-point multi touch Resistive touch single point Non-touch
Light transmission ≥88% ≥78% ≥92%
Controller USB ( COM customized) USB ( COM customized) /
Configuration
CPU RTD2513
Key function AUTO/MENU/POWER/LEFT/RIGHT
System language Multilingual (default: English)
Video input PC-RGB:Format Up to 1920*1080@60Hz Color 16bit/24bit/32bit
Physical Characteristic
Overall dimensions W573.4x H347.9x D50mm
VESA 75x75mm, 100x100mm, M4 screw hole
Material Aluminum alloy
Color Black, optional silver
Installation Supports Back mounted/Wall mounted/Desktop/Louver/Cantilever Boom type, etc.
Interface Parameter
Power interface 1*2Pin Phoenix terminal (Optional with thread DC 5.5*2.1)
HDMI 1*HDMI, Support HDMI data input, With a maximum of 1080P
1*RJ45 port (USB defined)
Touch interface comes standard with RJ45 to USB touch cable
VGA 1*VGA, Analog signal transmission
DP 1*DP
Audio interface 1*Audio I/O, Support audio input and output
Grounding 1*GND
Power Parameter
Power input DC 12V-36V Power adapter 24V/1.5A
Reliability Parameter
Operating temperature -10°C~60°C (-20°C~70°C can be customized)
Storage temperature -20°C~70°C
Relative humidity 95% non-condensing
Dimensions
Related products
Digital mixer with a 7 inch industrial touchscreen sunlight readable 1000 nits monitor on top of a rackmount audio interface.
Product Name: 7 inch industrial touchscreen monitor sunlight readable 1000 nits
Close
GKTK701TC 7-inch industrial touchscreen monitor sunlight readable 1000 nits
Download Datasheet
Add to wishlist
Read more
Industrial Panel PC
Embedded Industrial Panel PC
Close
21.5″ Industrial Touchscreen Monitor Front IP65 waterproof & dustproof- GK-NWY21M
Download datasheet
This 21.5" industrial touchscreen monitor with front IP65 rating is designed for operation in factory floors, cold storage, food processing and other such environments. The display is a high resolution 1920x1080 with 16:9 aspect ratio.  The touchscreen is capatice touch by default but an optional resistive display is available.