Previous product
Industrial Panel PC
10" Industrial Touchscreen Monitor Front IP65 waterproof & dustproof GK-NWY10M $375.00
Back to products
Next product
A 10.1" Rugged Multi-function Mobile Computer with a screen and barcode scanner feature.
10.1" Rugged Android Tablet with RFID/NFC/Barcode Scanner $850.00
21.5″ Industrial Touchscreen Monitor Front IP65 waterproof & dustproof- GK-NWY21M
Download datasheet
Add to wishlist
SKU: GK-NWY21M Categories: Industrial Touch Screen Monitors IP65 Waterproof Panel Mounted indoor & outdoor, Industrial Touchscreen Monitors, Industrial Touchscreen Monitors- Front panel IP65 Tags: 21 inch touch screen monitor, industrial touchscreen monitor, waterproof touchscreen monitor
  • Description
Description
Another key feature of the GK-NWY21M waterproof industrial touchscreen monitor is that it can support a wide operating range from 9V to 36V. Interfaces include VGA, HDMI, DVI for signal input, as well as with RJ45 act as USB for touch function.
OEM branding and white label support is available.
Download datasheet
Features:
  • Display: 1920×1080(16:9)
  • 400 nits for indoor application.
  • Adopting EETI solution, capacitive touch, industrial-grade, high-performance.
  • Dust-proof, front IP65 waterproof, and shock-proof.
  • DC 12V power supply (DC24V, 9-36V Optional), support power-on boot, 7x24hours.
  • Fanless aluminum alloy shell, sturdy and durable with efficient heat dissipation system.
  • Operating temperature -10℃ to 60℃ or 14°F to 140°F
  • Wide temperature 9-36V
  • 3-year warranty
Specifications
Size 21.5″
Resolution  1920×1080 (16:9)
Brightness 350nits (cd/m²)
Touch Type Capacitive Touch or optional Resistive Touch
IP Grade Front IP65 Waterproof
Material Aluminum Alloy, Fanless
Temperature -10℃ to 60℃
14°F to 140°F
Interfaces 1xHDMI, 1xDVI, 1xVGA, 1xRJ45 for Touch, 1xDC, 1xAudio
Power Supply DC12V (DC24V, 9-36V Optional) 4A
Operation System NA
Uses HDMI or VGA to connect to PCs running
Windows 7/8/10, WES, Linux, Ubuntu, Debian, Android etc.
Application Indoor
Warranty 3-Year Warranty
Rated Front IP65 dust and waterproof
Related products
21.5" stainless steel panel pc full IP65 WIndows