Previous product
Android OEM Tablet
GK-T131P 13.1" Android 12 Tablet Octa-core 8GB/256GB 2K QHD 2160 x 1440 Display 4g 5G Cellular & Wi-Fi GMS Certified. Suited for OEMs and single purpose application with kiosk lock down. Supports MDMs
Back to products
Next product
android digital signage
GK-HSG1416 13.3-inch Android 13 wall mount tablet with large battery GMS certified
12-inch Industrial Touchscreen Monitor Front IP65 waterproof & dustproof GK-NWY12M
Add to wishlist
  • Description
Description
Another key feature of the12-inch industrial touchscreen monitor is that it can support wide temperate range 9V to 36V. Interfaces include VGA, HDMI, DVI for signal input, as well as with RJ45 act as USB for touch function.
OEM branding and white label support is available.
Features:
  • Display: 12.1″ 1024×768 (4:3)  or 11.6″ 1920×1080 (16:9)
  • 350nits for indoor application.
  •  Capacitive touch or optional resistive touch.
  • Dust-proof, front IP65 waterproof, and shock-proof.
  • DC 12V power supply (DC24V, 9-36V Optional), support power-on boot, 7x24hours.
  • Fanless aluminum alloy shell, sturdy and durable with efficient heat dissipation system.
  • Operating temperature -10℃ to 60℃ or 14°F to 140°F
  • Wide temperature 9-36V
  • HDMI, VGA, DVI, RJ45 act as USB for touch
  • Vesa mount – desktop or wall mount
Download Datasheet
Refer to specs of all the monitors in this series.
Specifications
Size 12.1″ (4:3 aspect) or 11.6″ (16:9)
Resolution 1024×768 (4:3) or 1366×768 (16:9)
Brightness 350nits (cd/m²)
Touch Type Capacitive Touch or optional Resistive Touch
IP Grade Front IP65 Waterproof
Material Aluminum Alloy, Fanless
Color Black or Silver
Temperature
-10℃ to 60℃
14°F to 140°F
Interfaces 1xHDMI, 1xDVI, 1xVGA, 1xRJ45 for Touch, 1xDC, 1xAudio
Power Supply DC12V (DC24V, 9-36V Optional) 4A
Operation System
NA
Uses HDMI or VGA to connect to PCs running Windows 7/8/10, WES, Linux, Ubuntu, Debian, Android etc.
Application Indoor
Warranty 3-Year Warranty
Rated Front IP65 dust and waterproof
Rating FCC, UL Power Adapter
Related products
21.5" stainless steel panel pc full IP65 WIndows